niedziela, 20 stycznia 2008

Kolejne (ciekawe) ustalenia i przemyślenia

Ostatnie kilka dni było naprawdę intensywnych: pierwszy wstępny projekt naszego Pana instalatora, rozmowy z Buderusem (piece c.o.), dyskusje z Krzysztofem H., propagowanie idei EIB wśród znajomych, wizyta u Pani Architekt i na deser: jeszcze bardziej szczegółowe przemyślenia dotyczące funkcjonalności.
 1. Bingo! Będziemy sterować piecem c.o.! Trafiliśmy na bardzo dobry kontakt w firmie Buderus (http://www.buderus.pl/). Okazuje się, że automatyka w Buderusie jest bardzo modułowa. Na początek wystarczy kupić sterownik Logamatic 4211, który sam w sobie jest bardzo dobrą tablicą sterującą z regulacją pogodową (plus niewysoka cena ca. 4500,- zł), a po pewnym czasie można do niego dołożyć łącze EIB FM446 (cena tylko 1295,- zł brutto!!!).
 2. jeśli ktoś przeżył zalanie domu (czy to z własnego sprawstwa, czy też dzięki uprzejmości sąsiadów z góry) z pewnością doceni czujnik wody w łazience, w kuchni i w garażu. Idea jest prosta: po stwierdzeniu obecności wody odcinany jest główny zawór (u nas będą pompy, więc je po prostu wyłączymy). Dodatkowo, jeżeli system alarmowy będzie uzbrojony ("nikogo nie ma w domu") do firmy monitorującej, sąsiadów i do nas samych zostanie wysłane powiadomienie SMS-em.
 3. pojawił się na horyzoncie bardzo ciekawy system alarmowy firmy Paradox (dystrybucja ICS Polska). System, jak system, ale wersja EVO ma bardzo ładną klawiaturę... Dodatkowo w ofercie ICS znajdują się również bariery podczerwieni.
  Zdjęcie klawiatury DNE-K07 "Grafica" systemu alarmowego EVO firmy Paradox pochodzi ze stron www firmy ICS Polska.

 4. Krzysztof H. wspominał o izraelskim rozwiązaniu z certyfikatem bezpieczeństwa. Do rozpoznania.
 5. Na spotkaniu z Panią Architekt głównie omawialiśmy aranżację kuchni. Wbrew pozorom, ma to ogromne przełożenie na instalację elektryczną, ponieważ już na tym etapie należy przewidzieć ilość gniazd oraz ich rozmieszczenie, a także wszystkie punkty świetlne i sposób ich sterowania (np. ściemnianie?). Jeśli ktoś planuje w kuchni domofon - a jest to praktyczne rozwiązanie - powinien przewidzieć to już na tym etapie.
 6. A propos "domofon". Wybór prawdopodobnie padnie na wideodomofon Legranda. Nie będzie on niestety domofonem na magistrali EIB, ale niektóre funkcje (rygiel zamka, sterowanie bramą, czujnik otwarcia drzwi) spróbujemy oczywiście zintegrować poprzez dodatkowe we/wy. Bardzo liczymy też na to, że sygnał wideo uda się wprowadzić do instalacji TV/Sat.
 7. A propos "sat". Rekorder n-tv potrzebuje dwóch konwerterów na talerzu satelitarnym lub twina - trzeba przewidzieć dwa koncentryki. Podobno "n" przymierza się też do usługi Multiroom, która daje możliwość oglądania n-tv w dwu pokojach. Niestety - potrzebne będą dwa dekodery, oby nie dwa abonamenty...
  Ciekawostka: n-kę można podłączyć do domowej sieci (via port Ethernet). Na razie usługi są dość skromne (Onet Foto), ale zapewne w przyszłości się to zmieni. No cóż, planowałem 4 skrętki w miejscu, w którym będzie stał telewizor i widzę, że to wszystko mało... :)

Brak komentarzy: