Niniejszy wpis jest rozwinięciem przemyśleń z listopada 2007 (tutaj)
PLAN
Ponieważ nasz dom budowany jest na osiedlu wg standardowego projektu developera, zdecydowaliśmy się na drobną modyfikację projektu instalacji elektrycznej.
Po pierwsze: poprowadziliśmy do wszystkich możliwych punktów kabel EIB. I tu cenna sugestia jednego z forumowiczów: "jeśli kiedykolwiek choć przez sekundę pojawi się w Tobie myśl, aby gdzieś poprowadzić kabel EIB - zrób to. Nie będziesz potem żałował"
Warto wspomnieć, że przy cenie ok. 2zł za mb dołożenie dodatkowych kilku metrów przewodu EIB nie stanowi poważnej pozycji kosztowej. Natomiast późniejsze kucie i "bruzdowanie" - tak.
Po drugie: w naszym rozwiązaniu aktory (elementy wykonawcze) zostaną umieszczone centralnie w jednej szafie, natomiast do każdego ze sterowanych punktów (oświetlenie, rolety, gniazdka, itp.) zostanie poprowadzony indywidualny przewód energetyczny. Zwiększa to co prawda znacznie ilość prowadzonych przewodów (w naszym wypadku dwukrotnie: z 1,5km instalacji standardowej do 3km instalacji EIB), ale tańszy jest zakup aktorów wielokanałowych. Oczywiście w przypadku "pomyłek" - zawsze istnieje możliwość zainstalowania indywidualnych aktorów bezpośrednio w puszkach.
Po trzecie: głębsze puszki instalacyjne! Dodatkowy koszt: 0,01% a o ile łatwiej jest cokolwiek potem zainstalować.
PROJEKT
Projekt naszej instalacji, ze względu na jej złożoność i wysoki koszt realizowany będzie etapami. Etapy te są jeszcze dodatkowo podzielone na fazy - miniprojekty. Oto one:
I faza – alarm
II faza – sterowanie oświetleniem
III faza – sterowanie ogrzewaniem
IV faza – sterowanie roletami, czujnik natężenia oświetlenia
V faza – dostęp zdalny + panele dotykowe w salonie hallu na dole i sypialni na górze HomeServer
VI faza – ogród i stacja pogodowa
VII faza – multiroom, kino domowe
W pierwszym etapie projektu (czyli przed wprowadzeniem się do domu) wykonana zostanie faza I do III. Pozostałe fazy będą wykonywane w miarę sił, środków i akceptacji małżonki. :)
FUNKCJE EIB
Jak widać z rozpisania na etapy/fazy, nasza instalacja EIB będzie odpowiedzialna za następujące zadania:
- - integracja z systemem alarmowym!
- - sterowanie ogrzewaniem
- - sterowanie roletami
- - sterowanie oświetleniem
- - sterowanie sprzętem AV (multiroom)
- - sterowanie nawadnianiem ogrodu
Piękno całości rozwiązania polega na tym, że funkcje i zadania będzie można tworzyć już po zamieszkaniu w domu. Oczywiście o ile nie przegapimy braku jakiegoś aktora lub sensora.
Warto zatem poświęcić kilka dni na dogłębne przemyślenie tego, co chcielibyśmy w naszym domu mieć. Uwaga: nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie się nam mieszkać, lepiej więc zaplanować cały system (a przede wszystkim okablowanie) nadmiarowo.
Jedynym ograniczeniem jest ... nasza fantazja. Pamiętajmy też, że dom budujemy nie na kilka, ale na kilkadziesiąt lat, a wtedy możliwości techniczne i nasze możliwości finansowe z pewnością będą inne.
Wyobraźmy sobie zatem jak chcielibyśmy mieszkać. Co powinno się dziać, gdy o "drugiej w nocy" nam, lub komuś z naszej rodziny zachce się skorzystać z toalety? Jak powinien reagować system na wizytę nieproszonych gości? Co powinno się dziać np. z oświetleniem, gdy goście są jak najbardziej mile widziani? Jakie akcje powinny zostać wykonane po naciśnięciu przycisku "wychodzimy z domu"? Czy chcemy mieć zdalny dostęp do naszego domu?
Preferencje każdego użytkownika są inne, nie da się zatem podać uniwersalnej recepty. Bardzo ciekawe przemyślenia użytkownika, który zrealizował EIB u siebie w domu można znaleźć tutaj. Poniżej zamieściłem moje przemyślenia:
SPECJALNE FUNKCJE W POMIESZCZENIACH
Salon
Gabinet, lub pokój do pracy i/lub wypoczynku
Sypialnia
Łazienka
Ogród
Kuchnia
Przedpokój/wiatrołap
Hall
Garderoba
Garaż
Kotłownia
PRZEMYŚLENIA KOŃCOWE
Czujniki i regulacja temperatury: w każdym z pomieszczeń, w którym przewidziana jest niezależna regulacja temperatury umieszczony zostanie przycisk sterujący wyposażony w taką funkcjonalność.
Rys. Moduł użytkowy w postaci przycisku z zintegrowanym termostatem (G-1052 00) firmy GIRA - zdjęcie dzięki uprzejmości firmy TEMA Polska
Czujniki otwarcia drzwi i okien (podłączone do alarmu). Uwaga: jedno pomieszczenie może mieć połączone wszystkie czujki równolegle (np.: „strefa sypialnia 1”). Czujniki uchylenia okien wyłączają jedynie ogrzewanie, natomiast pozwalają uzbroić alarm (na piętrze).
Czujniki obecności (EIB) powinny zostać przede wszystkim zainstalowane w pomieszczeniach, do których możemy wchodzić z ... rękami pełnymi siatek, prania, ubrań, pudełek. itp. A zatem:
Domofon wideo na pewno warto mieć przy wejściu, ale również
Informacja EIB o stanie budynku:
CCTV
Ethernet - wyprowadzenia okablowania UTP kat. 5e lub 6 w pomieszczeniach (wg osobnego projektu):
Telewizja domowa + AV:
CO ZATEM NALEŻY PRZEWIDZIEĆ?
Wyprowadzić na zewnątrz budynku (pod ziemią):
Wyprowadzić na zewnątrz budynku (dach)
Ułożyć peszle/przewody do systemu kina domowego:
ALARM:
WSZELKIE UWAGI - JAK ZAWSZE - MILE WIDZIANE!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz