czwartek, 28 lutego 2013

Profesjonalna wizualizacja - DIVUS KNX SERVER

Skontaktowała się z nami firma EMITER (http://www.emiter.net.pl), która między innymi zajmuje się realizacją instalacji inteligentnych budynków. Otóż w ofercie mają bardzo ciekawe rozwiązanie firmy DIVUS (http://www.divus.eu), które służy do eleganckiej wizualizacji i kontroli instalacji w systemie KNX.

Do samej wizualizacji można wykorzystać panel TouchZone w instalacji KNX, ale sam panel to jeszcze nie wszystko - najlepsze jest rozwiązanie do wizualizacji z aplikacją pod Androida. W przypadku rozwiązania firmy DIVUS potrzebny jest KNX SERVER, np. M-KNXSERVER (o którym więcej poniżej). W każdej chwili można dokonać upgrade'u do wyższej wersji serwera poprzez dokupienie licencji (urządzenie pozostaje to samo).

Samo urządzenie montuje się w szafie sterowniczej na szynie DIN (TH35) i podłącza do sieci KNX i LAN (można je zatem wykorzystać jako router KNX<->Ethernet). Choć najlepiej współpracuje z dedykowanymi panelami do wizualizacji - np. ze wspomnianym TouchZone, cieszy również możliwość sterowania instalacją ze zwykłego komputera PC, iPhona, a także z każdego urządzenia wykorzystującego system Android (aplikację DIVUS OPTIMA można darmowo pobrać z Google Play tutaj). To oznacza, że można najpierw kupić serwer, a dopiero za jakiś czas TouchZone (w międzyczasie korzystając tylko z urządzenia mobilnego).  W sumie mamy pełną swobodę wyboru. Polecam, ponieważ wygląd i estetyka aplikacji jest naprawdę na najwyższym poziomie.

      

Co do budowania scen i programowania serwera. Znając ETS, bez problemu jest się w stanie zaprogramować serwer i przygotować wizualizację, w tym także sceny programowane w serwerze (a ponadto funkcje czasowe, czy też logiczne i warunkowe). DIVUS od kilku lat rozwija swoją wizję tworzenia wizualizacji, która ma na celu jak najmniejszym wysiłkiem, prosto i szybko uzyskać najciekawsze wizualnie sterowanie instalacją. W zasadzie skierowana do osób nie znających ETSa.

PDK jest w pełnym działającym oprogramowaniem serwera bez ograniczeń i bez magistrali KNX. Można z jego pomocą przygotować sobie projekt i wizualizację, sprawdzić działanie aplikacji mobilnej - z tym że oczywiście nic się nie włączy, wyłączy itd. czyli w szczególności nie będą działały funkcje, które wymagają komunikacji z magistralą. Tutaj jedynie proszę pamiętać, że jeśli przygotuje się projekt dla np. 120 adresów grupowych, to później nie wczyta się go do M-SERVERA.

Poniżej, dzięki uprzejmości firmy EMITER i Pana Krzysztofa Strzody (gsm: 691 559 152, mail: krzysztof.s@emiter.net.pl) zamieszczam fragmenty opisu urządzenia DIV/KNX M-SERVER, które umożliwia monitorowanie i zarządzanie do 100 urządzeń (w zupełności wystarczającego do domowych zastosowań). Co ważne: nie odstrasza cena, która jest na poziomie 1250,- EUR netto.

Poniższy opis zawiera m.in. linki do katalogów i systemów demo!


DIVUS KNX SERVER
DIVUS KNX SERVER jest rozwiązaniem umożliwiającym sterowanie całą instalacją KNX z jednego miejsca poprzez oprogramowanie do wizualizacji. Specjalnie zaprojektowany KNX Server, wraz z oprogramowaniem do importu projektu z ETS oraz dzięki nowemu oprogramowaniu OPTIMA w prosty i szybki sposób pozwala stworzyć bardzo efektowną, indywidualną wizualizację do zarządzania dowolnym obiektem, czyli można w pełni kontrolować wszystkie funkcje automatyki w domu. Tym samym dostęp do systemu KNX i wszystkich jego obiektów możliwy jest zarówno z paneli wizualizacyjnych (Divus TouchZone, Domus, Home, Mirror, Superio,DIVA),  jak i urządzeń mobilnych (rodzina Apple, urządzenia z systemem Android), a także  z komputerów PC lub notebooków.

Od KNX M-SERVER do KNX E-SERVER - skalowalne rozwiązania do wizualizacji.

Do nowej rodziny serwerów firmy Divus należy kilka typów urządzeń. Dzięki temu cały zakres wymagań, z którymi można spotkać się w odniesieniu do instalacji KNX może zostać bez problemu zrealizowany.
KNX M-SERVER (Mini-Server) jest podstawowym serwerem przeznaczonym do niewielkich instalacji KNX. Ten niskobudżetowy serwer podstawowy, idealny entry-level, stanowi pierwszą bramę do świata wizualizacji. KNX M-SERVER współpracuje z urządzeniami mobilnymi firmy Apple (iPhone, iPad i iPod), jak również z urządzeniami z systemem Android, takimi jak niezliczone ilości smartfonów i komputerów typu tablet od producentów takich jak Motorola, Acer, Huawei i wielu innych. A jeśli istnieje potrzeba współpracy ze stacjonarnymi urządzeniami, to KNX M-Server może komunikować się z bazującym na systemie Android DIVUS TOUCHZONE.
W zależności od funkcji obsługiwanych przez obiekt, może on być umieszczony w pozycji, która umożliwia zarówno aktywowanie go bezpośrednio lub też jako wejście do dalszych rozwijalnych opcji. Pasek menu ekranowego pozwala na przyjazną dla użytkownika nawigację, a hierarchiczny wygląd w postaci drzewa zapewnia szybki dostęp do poszczególnych stron, jak również  dostęp do dedykowanych funkcji zarządzania światłem, klimatyzacją i wentylacją, roletami, itp.
Cechy KNX SERVERa:
 1. Niewielkie rozmiary, obudowa do montażu na szynę DIN.
 2. Dostępne są 4 modele (różnią się m.in. maksymalną ilością adresów grupowych, ilością scen, funkcji logicznych itp.).
 3. Klientami mogą być: urządzenia mobilne typu smartfon lub tablety z systemami Android (Google)  lub iOS (Apple), panele dotykowe DIVUS lub innej firmy z zainstalowaną kompatybilną przeglądarką internetową (Google Chrome, Safari, Firefox), komputery PC.
 4. Posiada interfejs KNX BUS i Ethernet.
 5. Wbudowana bramka iETS (zdalna konfiguracja urządzeń KNX poprzez VPN router).
 6. Zdalny dostęp do konfiguracji i stworzonej wizualizacji (zdalne zarządzanie).
 7. Serwer wraz z oprogramowaniem do tworzenia wizualizacji, biblioteka predefiniowanych symboli i obiektów, w tym obiektów złożonych (jeden obiekt/przycisk dla adresów grupowych o różnych typach danych) np. termostaty, RGB, rolety, ściemniacze, stacja pogodowa.
 8. Bardzo szybka konfiguracja poprzez import konfiguracji z ETS; konfiguracja z użyciem Project Development Kit (PDK) możliwa bez fizycznego serwera na komputerze PC; projektowanie obiektowe pozwalające skupić się na funkcjach projektu, a nie na doskonaleniu umiejętności graficznych i pozycjach rozmieszczania obiektów lub przycisków na wizualizacji, stworzenie działającej wizualizacji możliwe już po kilku-kilkunastu minutach pracy!
 9. Automatyczna konwersja konfiguracji na urządzenia mobilne: stworzona wizualizacja na panel dotykowy automatycznie wyświetla się na smartfonie w postaci zdefiniowanych przycisków.
 10. Tworzenie scenariuszy, funkcji czasowych, funkcji logicznych itd.
 11. Dedykowane strony do szybkiego dostępu do ulubionych funkcji, poszczególnych pomieszczeń, scenariuszy, podglądu obrazów z kamer, zarządzania energią, powiadomień, prognozy pogody i innych.
 12. Uprawnienia dostępu do poszczególnych stron wizualizacji.
 13. Integracja z kompatybilnymi wideodomofonami, funkcja intercomu pomiędzy panelami lub smartfonami (Android).
 14. Nowe narzędzie scripting - umożliwia pisanie skryptów np. dających dostęp do sprzętowych zasobów urządzenia, na którym działa klient.
Dla wszystkich produktów wspierających system Adroid, oprócz dostępu do wizualizacji KNX, dostępne są aplikacje do komunikacji interkomowej (wideodomofonowej) opartej na protokole SIP, które można wykorzystać za pośrednictwem roszerzenia Intercom Upgrade, także z KNX M-Server. To z kolei pozwala zamienić DIVUS TOUCHZONE w wewnętrzną stację typu smartfon. Oprócz stacji videodomofonowej zewnętrznej (DIVUS OPENDOOR), wspierana jest współpraca z rozwiązaniami firm Siedle, Jung, Gira, TCS i wielu innych producentów.
Główną zaletą zastosowania KNX Servera jest przede wszystkim niezwykła łatwość przygotowania działającej wizualizacji. Sprowadza się to do wykonania kilku kroków:

1. punkt wyjścia stanowi konfiguracja systemu KNX w programie ETS.
2. należy w prosty sposób z wykorzystaniem programu ETS_to_KNXControl dokonać eksportu projektu z ETS
3. a następnie wykonać import projektu do KNX SERVER'a lub KNX SUPERIO 
4. ostatnim krokiem jest dopracowanie wyglądu wizualizacji poprzez np.  umieszczenie funkcji ETS bezpośrednio na podkładach w postaci zdjęć, grafik, rysunków itp.
Firma Divus stworzyla specjalne wirtualne środowisko Project Development Kit (PDK) do tworzenia projektów DIVUS KNX SERVER'a. PDK umożliwia przetestowanie możliwości KNX Servera  i naukę, jak się tworzy projekty. Pozwala także w trybie off-line (bez serwera), taki projekt stworzyć, a następnie już go tylko wgrać do serwera.
Oprogramowanie jest do ściągnięcia z poniższej strony:
Znajduje się tam również link do manuala PDK oraz demonstracyjna baza danych (projekt plus obrazki), a także filmik prezentujący, jak zrobić instalację i wczytać projekt itp.
Firma Divus przygotowała także demo KNX servera na swojej stronie www. Działanie KNX SERVER'a można zobaczyć pod poniższym linkiem:
https://78.134.6.207:8085

Logowanie należy wykonać z użyciem przeglądarki Google Chrome, następnie należy zatwierdzić wyjątek w ostrzeżeniu o certyfikacie, który pojawi się przy pierwszym dostępie do strony.
Demo pozwala na 8 równoczesnych połączeń. Dostępne są kombinacje użytkownik/hasło (user/password) user1/user1, user2/user2 itd. do user8/user8.
Jeśli podczas nawigacji zostaniecie przekierowani do strony logowania to oznacza, że dany użytkownik jest używany przez innego; należy wówczas spróbować zalogować się po jakimś czasie wybierając inne dane do logowania.

Można także wypróbować działanie aplikacji mobilnej. W tym celu np. na smartfonie lub tablecie z systemem Android należy zainstalować aplikację DIVUS Optima (np. poprzez Google Play). Następnie należy uruchomić program i w ustawieniach programu (Settings) ustawić:
IP Address: 78.134.6.207
SSL Protection: włączone 
Port: 8085

Jeśli będziecie mieli Państwo jakieś problemy z konfiguracją lub zalogowaniem, to prosimy o kontakt:
Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta www.divus.eu/knxcontrol/index.php/en

Brak komentarzy: