środa, 29 lutego 2012

Ciekawe inspiracje dla inteligentnego domu

Zupełnie przypadkowo natrafiłem na bardzo ciekawą prezentację firmy AT&T nazwaną:
  1. AT&T Connected Home, http://www.youtube.com/watch?v=EmrynjuTBGo lub
  2. AT&T Digital Life http://digitallifeservices.att.com/Pages/default.aspx, lub
  3. Remote Monitoring and Automation Platform from AT&T
Jak zwał tak zwał, w każdym razie jak na giganta telekomunikacyjnego przystało, link nr 1. zawiera nudny film, który nic nie prezentuje, link nr 2. przenosi nas na stronę, na której nic ciekawego się nie dowiemy...
No dobrze, dopiero wpisując w Google słowa kluczowe z punktu 3. znajdujemy na YouTube nieśmiały zarys koncepcji:

Szukając dalej, wpisując kombinację słów z pkt. 1. + 2. + 3., na ogólnie dostępnych stronach można znaleźć takie perełki, jak choćby ta poniżej:
SPAIN: AT&T demonstrates new wireless technology that allows the user to remote control home appliances (Clip 1)

Mnie osobiście najbardziej zachwyciła możliwość monitorowania i sterowania domem ... dziadków. A prezentacja ta wyglądała mniej więcej tak:
  1. na ekranie w naszym domu widzimy alarm: piekarnik w domu Dziadka działa dłużej niż 90 minut. Może zapomniał go wyłączyć? Ale coś może być nie tak!
  2. sprawdzamy na kamerze podgląd domu Dziadka, gdzie widać, że Dziadek śpi na kanapie.
  3. na szczęście można wyłączyć piekarnik zdalnie. A Ty nie musisz nawet budzić dziadka.
Jeśli ktoś nie mieszka ze swoimi rodzicami, doceni tę funkcjonalność. A podobnych scenariuszy było tam znacznie więcej. Np. monitorowanie drzwi od ... apteczki w domu Dziadka. Istotna jest zarówno informacja o otwarciu drzwiczek o określonej porze - świadczy, że Dziadek zażył lekarstwa zgodnie z planem - jak i ostrzeżenie, że otwierał te drzwiczki zbyt często!

Nie jest sztuką połączenie wszystkich urządzeń ze sobą. Sztuką jest wykorzystanie tych połączonych urządzeń dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia :)

Brak komentarzy: