środa, 14 marca 2012

Instalujemy ETS'a, kupujemy licencję

Tak naprawdę już dawno powinniśmy to zrobić: pobrać i zainstalować ETS'a.

Ale co to jest ETS?

Skrót pochodzi od Engineering Tool Software. Jest to narzędzie służące do konfiguracji systemów sterowania i automatyki budynkowej bazujących na standardzie KNX. Podstawowym założeniem ETS'a jest niezależność od jakiegokolwiek producenta sprzętu. ETS oferowany jest przez organizację KNX.
Najnowsza wydanie, wypuszczone w 2010 roku, to ETS4. W zależności od potrzeb można wybrać jedną z dostępnych wersji:
wersja cena opis
ETS4 Demo
bezpłatna
pozwala na zaprogramowanie zaledwie trzech urządzeń, więc głównie można wykorzystać dla testów
ETS4 Lite
€100-€150
małe i średnie projekty: max. 20 urządzeń w projekcie
ETS4 Professional
€900-€950
pełna funkcjonalność - projekty bez ograniczeń

Oprogramowanie można, a nawet należy pobrać ze sklepu KNX (http://onlineshop.knx.org/). Również bezpłatną wersję. Aby jednak móc ją pobrać, należy się najpierw zarejestrować, a potem zalogować.
Rejestracja jest bezpłatna, ale wymaga podania ważnego adresu e-mail (przyjdzie na ten adres prośba o potwierdzenie - wystarczy kliknąć w link).
Samo oprogramowanie wymaga pobrania pliku o rozmiarze ponad 450MB. Trzeba się zatem uzbroić w cierpliwość i dobrze łącze.

Instalacja

ETS należy zainstalować na platformie Windows (XP prof., Vista lub 7), ale nie próbujmy tego robić na słabym sprzęcie. Potrzebny jest CPU: ≥ 2 GHz i RAM: ≥ 2 GB.
ETS korzysta z technologii Microsoft, takich jak .NET Framework 4.0 czy SQL 2008 Server, więc już samo odpalenie tych serwisów, może nam zatkać komputer...

Sama instalacja jest prosta, ale zajmuje kilkanaście minut. Jeśli się uda - możemy uruchomić ETS'a.
To jeszcze nie wszystko. Aby móc zacząć pracować z naszym sprzętem, konieczne jest pozyskanie odpowiedniej bazy danych. Dla ETS4 potrzebujemy pliku o rozszerzeniu *.knxprod. Większość (wszyscy?) producenci udostępniają taką bazę bezpłatnie na swojej stronie internetowej.
Na przykład Berker: wchodzimy na główną stronę (http://www.berker.pl) i z menu po prawej wybieramy "Software KNX/EIB".
Bezpośredni link jest tutaj. Ale i tak się pewnie zmieni za kilka miesięcy :)
Ja osobiście wybrałem  "Product database KNX/EIB + PlugIn Applications, ETS 3 / ETS 4, 08/2011", a plik w formacie ZIP miał kolejne 132MB...

Import bazy danych odbywa się za pośrednictwem szybkiego paska akcji:


Licencja

Bezpłatna wersja Demo, ze względu na ograniczenie do 3 urządzeń nie nadaje się do niczego poza testami. Z kolei wersja Professional nie ma żadnych ograniczeń, ale kosztuje majątek - ma sens wyłącznie jeśli EIB/KNX chcemy zajmować się zawodowo. Pozostaje zatem wersja Lite, ale uwaga! 20 urządzeń to nadal wciąż niewiele. Nawet w małym domu można naliczyć tyle przełączników na jednym pietrze, a dochodzą jeszcze elementy wykonawcze, czujniki, etc.
Inną decyzją, którą musimy podjąć, to zakup wersji na 1 PC lub kluczyk USB (różnica w cenie: €50). Ta pierwsza jest przypisana do konkretnego komputera. Jeśli chcemy orpogramowanie przenieść na nowy komputer - operacja jest bezpłatna, ale tylko 3 razy w trakcie roku.
W wersji z kluczykiem USB możemy sobie zainstalować oprogramowanie na komputerach np. w pracy, w domu, u kochanki, i w zależności od możliwości korzystać z ETS'a na każdym z nich, ale - w porcie USB musi być klucz/dongle USB.

Jeśli zdecydujemy się na zakup wersji "ETS Lite" z donglem USB, będziemy musieli wydać:
  €150,00- (koszt licencji)
 + €15,00- (tajemnicza opłata serwisowa)
= €165,00-
  + 19% VAT [Holandia!]
= €196,35-

Sprawdzone empirycznie. Za płatność kartą dostajemy voucher wartości 15€, który możemy wydać np. na dokumentację (cena od €15 do €25). Wysyłka dongla USB w cenie.
Czas realizacji: ok. 10 dni od płatności do dostawy.
Przedsiębiorcy, który mają zarejestrowany europejski numer NIP, mogą zakupić oprogramowanie bez holenderskiego VAT'u i doliczyć/odliczyć sobie VAT polski... :)

Alternatywa?

Ja osobiście nie znalazłem, ale może Czytelnicy mają jakieś doświadczenia?Brak komentarzy: