niedziela, 8 stycznia 2017

Sprawdzamy Fibaro: sceny i asocjacje

Niepokoi mnie trochę czas reakcji w systemie. Ja rozumiem, że komunikacja między urządzeniami musi chwilę trwać, ale zrobiłem dwa testy.

APLIKACJA
 1. w pokoju zainstalowałem dimmer Fibaro FGD-212 podłączony do dwuklawiszowego przełącznika bistabilnego. Przycisk S.1 odpowiada za załączanie obciążenia podłączonego do dimmera (lampy sufitowej).
 2. drugi przycisk (S.2) postanowiłem wykorzystać do sterowania lampką podłączoną przez Fibaro Wall Plug.
TEST 1 - wykorzystanie scen "Magic"
 1. w Home Center Lite [HCL] dodałem dwie sceny: jedną która załącza Wall Plug, gdy S.2 jest "zamknięty" i drugą: która wyłącza Wall Plug, gdy S.2 jest "otwarty".
  Nota bene sceny tworzy się bardzo prosto i intuicyjne, co widać na poniższych zrzutach ekranu:

 2. Jak to działa? Załączenie drugiego przycisku w przełączniku ściennym powoduje przesłanie odpowiedniej ramki do HCL. HCL wywołuje odpowiednią scenę i wysyła ramkę z poleceniem załączenia do Fibaro Wall Plug.
 3. Czas reakcji od naciśnięcia przycisku do zapalenia lampki? 2 sekundy!
TEST 2 - wykorzystanie asocjacji
 1. w ustawieniach zaawansowanych Dimmera FGD-212 wykorzystałem asocjację grupy IV. Zgodnie z instrukcją Fibaro Dimmer 2 umożliwia asocjację pięciu grup:
  I grupa „Lifeline” raportuje stan urządzenia.
  II grupa „On/Off (S1)” jest przypisana do klawisza nr 1.
  III grupa „Dimmer (S1)” jest przypisana do klawisza nr 1.
  IV grupa „On/Off (S2)” jest przypisana do klawisza nr 2. Wysyła ramki zgodne ze stanem Dimmera w klasie BASIC.
  V grupa „Dimmer (S2)” jest przypisana do klawisza nr 2.
 2.  Ustawienie asocjacji nie jest skomplikowane, jeżeli zna się powyższy opis. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni "check-box":
 3. Jak to działa? Po zmianie stanu przełącznika S.2 dimmer wysyła ramkę, która jest odbierana przez wszystkie urządzenia w zasięgu sieci Z-Wave. To, które ma ustawioną asocjację reaguje.
 4. Zalety? W akcji/reakcji nie pośredniczy centrala, co nie tylko daje pewność wykonana zadania, nawet jeśli centrala będzie w danej chwili wyłączona/uszkodzona/zawieszona, ale również: znacznie (?) przyśpiesza całą operację.
 5. Wady? Nie da się ustawić bardziej zaawansowanych akcji, zależności czasowych i innych warunków.
 6. Czas reakcji od naciśnięcia przycisku do zapalenia lampki? Szybszy, bo "tylko" 1 sekunda!
Ciekaw jestem, czy ktoś ma podobne spostrzeżenia? Czy to jest w ogóle akceptowalne w instalacji inteligentnego domu? Moje doświadczenia z KNX, w którym nie ma szału jeśli chodzi o prędkość transmisji telegramów (9.6kbps): nie ma takiego opóźnienia. A może coś robię nie tak? Dodam tylko, że póki co wszystkich urządzeń w sieci Z-Wave jest mniej niż 10, a wszystkich scen w HCL: raptem tylko 3.

Brak komentarzy: