środa, 6 sierpnia 2014

Magiczny kubek Vessyl podpowie Ci ile kalorii jest w Twoim napoju - gadżet miesiąca czy internetowa bańka?

W ostatnich dniach zaintrygował nas niezwykle interesujący projekt: inteligentny kubek, który dokładnie wie co pijesz i informuje Cię, ile Twój napój zawiera cukru, kalorii, alkoholu lub kofeiny.

Firma Mark One z San Francisco zaprezentowała kubek, który analizuje Twojego drinka. Nazywa się Vessyl (zmienione słowo vessel, które w języku angielskim oznacza naczynie) i może rozpoznać tysiące płynów i podać ich skład chemiczny. Ale to nie wszystko! Kubek zbiera dane i synchronizuje je via Bluetooth z aplikacją w telefonie (Android i iOS). W ten sposób na bieżąco możemy być informowani o stanie nawodnienia organizmu (pamiętajmy! 6 szklanek wody dziennie!), lub zbyt dużej ilości spożytego: cukru / tłuszczu / kofeiny / alkoholu (niepotrzebne skreślić).


Jego oficjalne wprowadzenie na rynek i dystrybucja planowane jest na początku 2015 roku w rekomendowanej cenie 199 $. Natomiast jeszcze do 12.08.2014 urządzenie można zamówić w przedsprzedaży za 315 zł (99 $).

O aplikacjach związanych z monitorowaniem naszej diety pisaliśmy już na tym blogu ("Porównanie aplikacji do monitorowania spalanych i przyjmowanych kalorii"), kubek wydaje się być zatem idealnym ich uzupełnieniem: automatycznie analizuje ilość i skład przyjmowanych płynów.

Zanim jednak zapytamy "po co?", spytajmy najpierw "jak?"

Kubek wydaje się być wyposażony w najbardziej zaawansowane technologie:

 • bezprzewodowe ładowanie kubka.
  Ładowanie kubka odbywa się bezprzewodowo: należy go umieścić na odpowiedniej podstawce. Trzeba przyznać, że w przypadku produktu, który ma mieć styczność z żywnością, to bardzo praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.
 • bateria.
  wytrzymuje 5-7 dni po 60 minutach (bezprzewodowego) ładowania.
 • wyświetlanie informacji.
  Po podniesieniu i przechyleniu kubka (żyroskop?) na szklanej powierzchni kubka wyświetlane są informacje takie jak: nazwa napoju (jeśli został dopasowany do 1 z tysiąca w bazie danych) i jego skład chemiczny: cukry, alkohole, tłuszcze, itd. 
 • pomiar objętości.
  Kubek wie, jaką ilość płynu spożyliśmy.
 • a propos przechylania.
  Kubek rejestruje wyłącznie te napoje, które wypijamy - wygląda na to, że gdy pijemy, pod odpowiedni katem przechylamy kubek i z pewną prędkością ubywa płynu. W ten sposób możemy odróżnić takie sytuacje jak: picie z kubka wody od ... mycia kubka wodą (nie w zmywarce!)
 • zbieranie i analizowanie danych.
  Choć współpraca ze smartfonem nie jest wymagana, aplikacje na iOS lub Androida pozwolą nam na dodatkowe funkcjonalności (o których poniżej). Komunikacja z telefonem odbywa się w technologii Bluetooth.
 • analiza składu chemicznego.
  I tu mamy największe wątpliwości. Na stronie produktu czytamy: "Podczas gdy nie chcielibyśmy wchodzić w szczegóły jak działa technologia, możemy powiedzieć, że czujniki wbudowane są w całym [kubku] Vessyl. Jest to ta sama technologia używana do kontroli jakości w przemyśle spożywczym."
  Rozumiemy obawę przed konkurencją i ponad 7 lat badań strawionych na opracowanie produktu, ale powyższe dwa zdania, to chyba jednak trochę za mało? *)
 • (o)budowa ze specjalnego szkła
  Odporna na zarysowania, łatwa w czyszczeniu, o powłoce do której nie przywierają resztki (?) płynów. Dodatkowo izolowana termicznie i mieszcząca wszystkie w/w funkcje + kapitalny uchylny korek.

Tu mała dygresja: nawet pomijając te wszystkie technologiczne nowinki, kubek jest po prostu pięknie zaprojektowany! Naszą wątpliwość musi jednak budzić napakowanie kubka tak dużą porcją innowacji, w tym "magiczny" analizator składu chemicznego, za jedyne 99 (a nawet jeśli: 199) dolarów amerykańskich. A więc internetowa bańka? Udana próba wyłudzenia ponad $1.000.000, gdyż aż tyle na dzień 1.08.2014 udało się firmie Mark One uzbierać?


No dobrze ale "po co?"

"Napoje są jednym z podstawowych źródeł kalorii dostarczanych do organizmu".

Kubek może dokładnie zidentyfikować Twój napój, powiedzieć, jak wiele kalorii spożywasz,  jak jesteś nawodniony jesteś, i ostrzegać, gdy nadszedł czas, aby znów się napić [wody!].

W czym zatem kubek Vessel może nam pomóc?

 1. pomoże Ci schudnąć
  Twój Vessyl pomoże Ci zrozumieć, jak kalorie "w płynie" sumują się w ciągu dnia i tygodnia. [Uwaga: możesz być zaskoczony]. Natychmiastowa informacja zwrotna w czasie rzeczywistym pomoże dokonać lepszych decyzji o tym, co należy pić, a czego nie. A ponieważ dobre nawodnienie jest również pomocne w odchudzaniu, używanie kubka prowadzi do lepszych decyzji dotyczących odżywiania. 
 2. pomoże Ci utrzymać właściwy stan nawodnienia
  Twój Vessyl oszacuje Twoje unikalne potrzeby nawodnienia i dopasować je na podstawie Twoich aktywności. Podpowie Ci, kiedy w ciągu dnia należy zwrócić większą uwagę na nawodnienie.
 3. będziesz skupiony i wydajny (zamiast kofeiny?)
  Odpowiednie nawodnienie pomaga Ci poprawić skupienie i koncentrację przez cały dzień. Jeśli pijesz kawę, herbatę lub inne napoje zawierające kofeinę, kubek będzie również śledzić, ile kofeiny już spożyłaś/eś. Możesz szybko dowiedzieć się, ile kofeiny już masz w organizmie i ile rzeczywiście możesz jeszcze przyjąć.
 4. pomoże budować mięśnie
  Choć sam kubek nie jest ciężki (razem z płynem ca. 500g), więc nie wpłynie bezpośrednio na Twoją rzeźbę, pomoże Ci oszacować ilość przyjmowanych w płynie kalorii i białka, a to ma już bezpośredni wpływ na masę mięśniową.
 5. pomoże Ci lepiej spać
  Okazuje się, zarówno nawodnienie jak i spożycie kofeiny mają potężny wpływ na sen. Twój Vessyl pomoże Ci poprawić odpowiednie spożycie płynów i proporcje kofeiny.
 6. pomoże Ci regulować poziom cukru
  Właściwe spożycie cukru to lepsze nawodnienie, a ograniczając ilość dodawanego cukru można zmniejszyć masę ciała i lepiej spać. 


Kilka szczegółów


Pojemność 380 ml
Dostępne kolory biały (snow)
szary (steam)
czarny (shadow)
Ładowanie baterii 60 min
Rozładowanie baterii          5-7 dni
Ładowarka bezprzewodowa
Łączność via Bluetooth z aplikacjami na iOS / Android
Rozpoczęcie wysyłki początek 2015
Cena detal $199 (przedsprzedaż $99)


Czego nie można robić z kubkiem?

 • ze względu na zaawansowane technologie, nie można go myć w zmywarce.
 • nie można wkładać go do zamrażalnika (może to rozładować baterie), natomiast można go wkładać do lodówki i można do niego wlewać gorące płyny
 • z d e c y d o w a  n i e   odradza się wkładanie kubka do mikrofalówki... 


PODSUMOWANIE

 • Pod szklaną powierzchnią kubka drzemie moc obliczeniowa, która daje urządzeniu "inteligentne" funkcjonalności - chociaż, jak to działa dokładnie jest ściśle strzeżoną tajemnicę firmy Mark One.
 • Technologia pozwala kubkowi rozpoznać to, co wlewamy do wewnątrz. Katalog napoi podobno obejmuje tysiące pozycji (od ambrozji po żubrówkę?)
 • Ponieważ kubek zna zawartość i skład napoju, jest w stanie Cię poinformować, co dokładnie wlewasz do swojego ciała.
 • Kubek może wyświetlać określony zestaw danych, który pomoże w osiągnięciu określonych celów, takich jak utrata masy ciała lub ograniczenie spożycia kofeiny.
 • Wyświetlacz świeci na kubku tylko wtedy, gdy kubek jest przechylony i to w taki sposób, jak byś miał zamiar upić łyk.
 • W międzyczasie pasek nazwany "Pryme" podpowiada, kiedy organizm potrzebuje naowdnienia.
 • Vessyl ładuje się bezprzewodowo za pomocą dołączonej ładowarki, raz w tygodniu przez 60 minut.
 • Urządzenie łączy się również z aplikacjami na iOS i Android poprzez Bluetooth. Można w nich uzyskać bardziej szczegółową analizę tego, co się pije.
 • Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe?
Oficjalna strona produktu (polecam!): http://www.myvessyl.com

*) ostatecznie obstawiałbym coś genialnie prostego: dokładny pomiar pojemności dielektrycznej oraz rezystancji płynu i porównanie tych wartości do wbudowanej, szczegółowej bazy danych? Vessyl nie odróżni do siebie marki soku jabłkowego, ale zgadnie, że to sok jabłkowy... Możliwe?

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

"(pamiętajmy! 6 szklanek wody dziennie!)" a mogą podznać źródło tej miejskiej legendy?