piątek, 28 grudnia 2007

Spotkanie z projektantem i wykonawcą instalacji, p. Grzegorzem

Ponad 4 (cztery) godziny rozpasanej i pełnej technicznego wyuzdania dyskusji na temat projektu instalacji alarmowej i EIB. Rozkosz …!

Ale po kolei:
Po pierwsze: ustaliliśmy rozmieszczenie szaf i skrzynek instalacyjnych. I tak:
 • szafa rozdzielcza, bezpieczniki, wyłącznik nadprądowe i przeciwporażeniowe, oraz elementy instalacji EIB montowane na szynie DIN zostaną zainstalowane w odpowiedniej stojącej szafie Legranda częściowo wkute w ścianę garażu.

 • Centrala alarmowa zostanie zainstalowana na ... - no nie, na blogu nie napiszę przecież gdzie :)

 • routery, cyfrowe rejestratory wideo, homeserver, file-server etc. itp. staną w małym raku w gabinecie


Po drugie: skupiliśmy się na systemie alarmowym. Ustaliliśmy liczbę i rozmieszczenie czujek ruchu, czujek obecności oraz czujek otwarcia drzwi i okien. Generalnie przyjęliśmy zasadę stref, czyli w przypadku sypialni będzie to czujka ruchu oraz kilka kontaktronów w oknach i drzwiach (połączonych szeregowo) pozwalających stwierdzić, że bezpieczeństwo zostało naruszone w tym właśnie pomieszczeniu. Czujki ruchu oraz czujki otwarcia okien będą miały podwójne zastosowanie: gdy uzbrojony jest alarm i w trakcie „normalnego” użytkowania. W tym pierwszym trybie oczywiście zostanie uruchomiona procedura alarmu, sygnalizacja, powiadomienia, etc. Natomiast w tym drugim, „normalnym” trybie, gdy czujka wykryje ruch – EIB włączy światło, gdy zostanie otwarte okno – EIB wyłączy ogrzewanie, itp. itd.
A tak przy okazji, wyszła na jaw informacja skrzętnie skrywana przez Naszego Ulubionego Sprzedawcę – otóż wszystkie okna, tak na parterze jak i na piętrze – są antywłamaniowe! Nie da się przez nie przejść nawet, jeśli posiada się na wyposażeniu 5kg młotek. Yeah!

Na Allegro znalazłem zestaw Satel INTEGRA w następującej konfiguracji:
 • Centrala alarmowa INTEGRA 64 Satel

 • Obudowa centrali z zasilaczem

 • Akumulator centrali 18Ah

 • Klawiatura INTEGRA KLCD z wyświetlaczem LCD

 • Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SP-4002 z akumulatorem i podwójną obudową

 • Syrena wewnętrzna SPW-210

 • Kabel RS-232 do programowania centrali przy pomocy komputera

 • Instrukcja instalacji

 • Oprogramowanie na dyskietce

 • Komplet elementów mocujących

Zdjęcie i opis pochodzą z aukcji organizowanej przez firmę Microtec Kraków www.microtec.pl

Cena kompletu: jedyne 1454zł. Czyli nie jest tak źle. Więcej informacji o systemch alarmowych firmy Satel można przeczytać na ich stronach http://www.satel.pl, a o samej centrali: tutaj.

Do tego jeszcze tylko kilka(naście) czujek PIR – wewnętrznych i zewnętrznych, czujki tlenku węgla CO, czujka gazu, czujka zbicia szkła, drugi manipulator KLCD na piętro. Pozostałe czujki, takie jak np. czujki zalania (przydatne w łazience, pralni i kuchni) będą już bezpośrednio podłączone do EIB – choćby po to, aby móc odciąć wodę (a propos: czy istnieją zawory sterowane z EIB?).

Na posesji dodatkowo przewidziano kilka kamer zewnętrznych monitorujących tak budynek, jak i jego otoczenie. Jeśli będą to kamery IP zapewne da się je prosto połączyć z HomeServerem. Dodatkowo – w przyszłości – przewidziano bramy IR, a na rogach budynku : kamery CCTV.

Po trzecie: w domu będzie przewidziany osobny obwód UPS. Sam UPS stanie zapewne koło serwerów, ale powinien on również podtrzymywać zasilanie EIB, piec c.o. oraz kilka światełek przy schodach – przydatne, gdy mili Panowie z Zakładu Energetycznego na jakiś czas wyłączą nam prąd…

Po czwarte: pomimo niezaprzeczalnych zalet Wi-Fi, dom będzie również okablowany skrętką (UTP kat.6?): serwer, gabinet, sypialnia 1, sypialnia 2, salon (x2). Może również kuchnia?

Po piąte: wideodomofon powinien zostać zainstalowany na parterze (standard) oraz na piętrze. Nie chciałbym, aby za każdym razem, gdy do domu zadzwoni przypadkowy przechodzień trzeba było zbiegać po schodach do domofonu na parterze.

Po szóste: dom powinien zostać okablowany instalacją „antenową”. Wypadałoby znów przewidzieć miejsce, do którego będą się zbiegać różne sygnały (antena TV, antena SAT, CCTV, domofon, etc) a następnie zostaną one koncentrykiem rozprowadzone po budynku (sypialnia 1, sypialnia 2, gabinet, salon, może również kuchnia?)

I po siódme wreszcie: clue imprezy, czyli instalacja EIB i jej elementy.

Każdy punkt – gniazdko lub przycisk – powinien mieć doprowadzony przewód EIB. Nawet, jeśli nie będzie wykorzystywany na początku, w przyszłości potencjalnie będzie mógł sterować aktorem lub sensorem montowanym w puszcze (podtynkowo). Oczywiście puszki powinny mieć głębokość przynajmniej 60mm.

Rys. Port magistralny (G-570 00) firmy GIRA montowany podtynkowo - zdjęcie dzięki uprzejmości firmy TEMA Polska

Każde pomieszczenie typu sypialnia, salon, łazienka, gabinet zostanie wyposażone w niezależny regulator temperatury. Dostępne cztery przyciski zostaną oprogramowane tak, aby sterować temperaturą oraz scenami świetlnymi. Czyli: nie załączamy poszczególnych punktów świetlnych, tylko przełączamy pomiędzy zestawami typu:
- wszystko włączone na max
- poranne wstawanie (oświetlenie na 50%)
- nocne wstawanie (oświetlenie na 20%)
- romantyczna kąpiel
- wszystko wyłączone

W tej chwili mam 4 „zwykłe” przełączniki zapalające światło w łazience (sufit + wentylator, lustro, półka, halogeny) a i tak załączone są wszystkie lub żaden. Tylko cztery razy więcej „klikania”.

A propos łazienki: w podłodze ogrzewanie elektryczne, w „ręcznikowcach” – standardowo połączonych do instalacji c.o. – dodatkowe grzałki (na czas sezonu letniego). Oscara dla tego, kto to wysteruje! :)

Rys. Moduł użytkowy w postaci przycisku z zintegrowanym termostatem (G-1052 00) firmy GIRA - zdjęcie dzięki uprzejmości firmy TEMA Polska

Rolety wewnętrzne: na początek nie będą instalowane, ale powinny oczywiście zostać przewidziane w instalacji EIB. Tutaj dobra wiadomość: GIRA ma w ofercie „wyrobnik załączający 16 –kanałowy” (nr kat. G-1029 00), który może załączać 16 indywidualnych kanałów lub 8 … żaluzji. Bajka! Najpierw całą instalację zrobimy na „zwykłych” wyrobnikach, potem dokupimy wyrobniki ze ściemniaczami, a te „zwykłe” przepnie się do sterowania żaluzjami.

Stacja pogodowa: pieśń przyszłości, ale koniecznie trzeba wyprowadzić na dach peszel (podobnie jak do anten i kamer). W przyszłości będziemy automatycznie nawadniać ogródek, więc niezbędne będzie również wyprowadzenie peszli oraz wody w rurce 1” bezpośrednio z garażu. Dodatkowe peszle: do bramek IR i oświetlenia w ogrodzie.

Brak komentarzy: