piątek, 21 grudnia 2007

Wizyta w TEMA (GIRA)

Dzisiaj byliśmy (z Krzysztofem H.) w firmie TEMA (http://www.tema.pl/). Przyjął nas przemiły Pan Grzegorz, którego poziom cierpliwości oceniam na 11 w skali od 0 do 10.

Duuużo ciekawych rzeczy! Ogromna wiedza praktyczna i masa podpowiedzi, których nie sposób uzyskać jedynie z lektury stron internetowych :)

Ale po kolei:

  • tak jak już ustaliliśmy w Mertenie, system alarmowy powinien być wydzielony. Odpowiednia ilość linii ekspandera zapewni nam możliwość przekazywania informacji z czujek do EIB

  • bardzo ciekawe nowe aktory: 16 kanałów x 16A. Bajka. Jedyne 640€, więc wychodzi jakieś 40€ na kanał...

  • znów wraca temat sterowania piecem. Wygląda jednak na to, że piec powinien być sterowany: w zależności od zadanej temperatury pomieszczeń i temperatury panującej na zewnątrz można bardzo dokładnie ustawić temperaturę wody c.o. tak, aby nie hajcować bez potrzeby. Dopiero w takim układzie jesteśmy w stanie naprawdę zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co gorsza, sterowanie Viessmannem wydaje się być zadaniem najbardziej karkołomnym, i pomijam tu zupełnie cenę sterownika Vitocom 200 na poziomie ceny pieca kondensacyjnego (7000,- PLN). Koniecznie trzeba rozpoznać Buderusa.
  • wideodomofon (obok: zdjęcie wideodomofonu firmy GIRA dzięki uprzejmości TEMA Polska) : bardzo fajny patent, zwłaszcza, że TEMA posiada w swojej ofercie w pełni zintegrowane z KNX/EIB system wideodomofonowy firmy SSS SIEDLE (TEMA jest przedstawicielem kilku firm). Systemy domofonowe i wideodomofonowe SSS SIEDLE współpracują z magistralą KNX/EIB oraz wykorzystują adresowanie IP. Domofony i wideodomofony GIRA - takie jak na ilustracji - niestety nie posiadają bezpośredniej bramki do KNX. GIRA oferuje stosunkowo prosty system: domofony posiadają wejścia i wyjścia dwustanowe, bramkę telewizyjną i bramkę telefoniczną. Natomiast systemy domofonowe i wideodomofonowe SSS SIEDLE są systemami umożliwiającymi przyłączanie kilkuset aparatów, zarządzanie instalacją KNX za pośrednictwem dotykowych ekranów wideounifonów. Systemy (wideo)domofonowe SSS SIEDLE posiadają bezpośrednie bramki do KNX. Obydwa systemy domofonowe GIRA i SIEDLE są systemami magistralnymi. Jednak tylko SSS SIEDLE posiada komponenty KNX. Kolorowe monitory wideodomofonowe można wykorzystywać do zarządzania instalacją KNX/EIB.
  • Jak rozumiem dodatkowo na na ekranie dotykowym w salonie/sypialni można wprowadzić obraz z dowolnej kamery z adresowaniem IP, ale należy zrobić via HomeServer.

  • radiowa stacja pogodowa GIRA E22 (zdjęcie obok - dzięki uprzejmości TEMA Polska), choć niemająca żadnego połączenia z EIB, to kosztuje 79€ netto, podaje temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, ciśnienie, wilgotność, datę, godzinę oraz prognozę pogody i super wygląda na ścianie - no i jeszcze można dopasować do koloru włączników :) Więcej: PDF ze strony gira.de

  • No i najważniejsza rzecz: GIRA HomeServer (zdjęcie poniżej - dzięki uprzejmości TEMA Polska - przedstawia wersję HomeServer 3).
    Właściwie jest to zwykły PeCet w małej obudowie, bez wentylatora i dysku twardego, za to z odpowiednim oprogramowaniem. Jak sądzę, warto mu poświęcić osobny wpis na blogu. Zastępuje całą masę drogich urządzeń (typu zegar czterokanałowy) oferując przy tym możliwość zdalnego dostępu (łącznie z przeprogramowywaniem instalacji EIB!), sceny świetlne, podłączenie paneli dotykowych (tu dwie bardzo ważne informacje: 1. nie muszą być to panele EIB! 2. może ich być nawet 25!!!), itp. itd. Cena ok. 2000€ - może wysoka jak na PC - wydaje się być akceptowalna. Uwaga: potrzebny będzie interfejs EIB-RS232 (dlaczego go nie ma wbudowanego?!? Dobrze, że chociaż jest w zestawie).

Na dzisiaj to tyle. HomeServer i panele dotykowe - wkrótce (po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami).

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

kiedys znalazłem coś takiego, sprawdziłem i działa :)
moze komus sie przyda

http://www.roelbroersma.nl/index.php/2009/11/07/building-your-own-gira-homeserver