środa, 5 grudnia 2007

Wizyta w Merten

Pierwsza ważna rzecz: bardzo istotna deklaracja bezpłatnego suportu technicznego dla wykonawcy instalacji EIB. To juz coś!
Pan Ireneusz również wykazał się sporą dozą cierpliwości i wyrozumiałości, za co z pewnością Św. Mikołaj obdaruje go sowicie. Po prawie godzinny spotkaniu wyjaśniło się kilka moich wątpliwości, oto one:

Q: Czy elementy systemu EIB (aktory) mogą zostać zainstalowane w kotłowni?
A: Tak, ale pod kilkoma warunkami:
- w pomieszczeniu będą zainstalowane czujki dymu, ognia, wody (zalania)
- pomieszczenie będzie miało zapewniony odpływ wody
- skrzynki do montażu elementów EIB będą miały podwyższony IP

Q: jak wykonać alarm w systemie EIB
A: zalecanym rozwiązaniem jest zainstalowanie standardowego systemu alarmowego oferowanego na Polskim rynku (np. Satel) ze względu na jego certyfikację, a co za tym idzie: możliwość uzyskania zniżek przy ubezpieczaniu mieszkania.
Do systemu takiego należy domówić dodatkowe ekspandery, które łaczy się z wejściami binarnymi systemu EIB. Daje to możliwość:
- monitorowania stanu czujek ruchu (a co za tym idzie np. zapalania światła)
- monitorowania stanu czujek otwarcia drzwi/okna (a co za tym idzie: np. wyłączenia ogrzewania)
- monitorowania stanu alarmu

Q+: Pytanie uzupełniające: czy EIB może uzbroić alarm? (wychodzimy z domu i naciskamy przycisk „Wyłącz wszystko”) - do ustalenia

Q: czy z systemem EIB można zintegrować domofon?
A: takie rozwiązanie oferuje TEMA. PS. jak się okazuje domofon rzeczywiście TEMA posiada, ale jego integracja z EIB jest znikoma.

Q: czy jest konieczne sterowanie piecem c.o. poprzez EIB?
A: nie ma takiej bezpośredniej konieczności. Regulacja temperatury odbywa się bezpośrednio na zaworach kaloryferów. Poza tym piec ma swoją, bardziej lub mniej rozbudowaną automatykę. Oczywiście podłączenie pieca c.o. do EIB ma swoje zalety (np. możliwość monitorowania jego stanu).

Q: jakie są najlepsze napędy do rolet wewnętrznych?
A: SOMFY

Brak komentarzy: