środa, 24 grudnia 2008

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

Wszystkim stałym Czytelnikom i wielbicielom naszego skromnego Bloga składamy życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

poniedziałek, 1 grudnia 2008

Nowa książka o EIB

Pojawiła się właśnie nowa pozycja książkowa traktująca o EIB. Nie ma ich zbyt wiele, więc tym bardziej powinna cieszyć. Książka zawiera wiele szczegółów technicznych, przeznaczona jest zatem raczej dla firm instalujących lub przymierzajacych się do instalowania EIB.
Sponsorowana przez Merten, co jest o tyle miłe, że zapewne pozwoliło do obniżenia ceny - do kupienia na Allegro za ok. 30 zł.




"EIB Europejska Magistrala Instalacyjna
Rozproszony system sterowania bezpieczeństwem i komfortem"

Jerzy Mikulik
ISBN: 978-83-61163-07-7
format B5, oprawa miękka, s. 80,

System elektroinstalacyjny EIB (European Instalation Bus) powstał w 1990 roku. Obecnie stosowana jest nowa nazwa KNX/EIB, która powstała po dokonaniu konwergencji trzech protokołów komunikacji: EIB, EHS (European Home System) oraz BATIBUS. W prezentowanej książce stosowany będzie tradycyjny skrót EIB.
EIB jest nowoczesnym systemem sterowania, sygnalizowania, nadzoru i regulacji urządzeń zasilanych energią elektryczną które wykorzystywane są w zarządzaniu bezpieczeństwem i komfortem budynków komercyjnych i rezydencji. Bardzo często system EIB nazywany jest inteligentnym, rozproszonym systemem sterowania. Rzeczywiście poprzez rozproszenie jednostek decyzyjnych w tym systemie uzyskano bardzo dużą niezawodność pracy wszystkich urządzeń całego systemu. Inteligencja systemu zawarta jest w możliwościach manipulowania informacją poprzez tzw. port magistralny, w który wyposażone jest każde urządzenie.
System EIB jest systemem otwartym, co oznacza powszechną znajomość protokołów komunikacji oraz wielość producentów elementów tego systemu. Otwartość działania systemu daje z jednej strony bardzo duże możliwości wyboru producentów elementów systemu, ale z drugiej strony nakłada na tych producentów obowiązek produkcji urządzeń kompatybilnych, spełniających zawsze ten sam standard komunikacji. Dotychczasowa słabą strona systemu, jego dosyć powolny tryb działania została obecnie usunięta poprzez stworzenie prostych interfejsów współpracujących z protokołem internetowym IP.
Z perspektywy rozwoju systemów automatycznego sterowania urządzeniami w budynku, można stwierdzić, ze koncepcja wykorzystania systemu EIB w tzw. inteligentnym budynku doskonale spełnia powierzone jej zadania, pozwalając na budowę elastycznego, przyjaznego i dostosowującego się do ciągle niezamieniających się wymagań środowiska pracy i odpoczynku.
W książce pokazano najnowsze rozwiązania sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, a także bezpieczeństwem budynku. System EIB jest ciągle rozbudowywany o nowe możliwości sterowania, nad prawidłowością których czuwa organizacja EIB A (European Instalation Bus Association) oraz stowarzyszenie Konnex.
Autor książki pragnie serdecznie podziekowac Firmom ABB oraz Busch-Jaeger za pomoc w realizacji tego wydania.

niedziela, 2 listopada 2008

Zakończenie pierwszego etapu: mamy gotową szafę

Nareszcie! Niniejszym uroczycie ogłaszam etap pierwszy za zakończony!

Mniej więcej w maju mieliśmy zrobioną całą instalację elektryczną i okablowanie EIB. Teraz mamy rozszyte kable i zainstalowane wszystkie elementy zabezpieczeń elektrycznych: popularne bezpieczniki, wyłączniki różnicowo-prądowe, zabezpieczenia przepięciowe, itp.
Ale, ale! Nie możemy nie pochwalić się, GDZIE zainstalowaliśmy te wszystkie rzeczy!
Jest to p r z e ś l i c z n a rozdzielnica firmy Legrand, seria XL3 , model 800. Szklane drzwi!

Pyszota!

Wystarczająco duża, by pomieścić wszystkie elementy automatyki EIB.
Zdjęcia można obejrzeć poniżej. Więcej informacji tutaj.

Instalacje elektryczne - szafa



PS. przemilczymy cenę, jako że blog ten może przeglądać nasza szanowna Małżonka :)

środa, 14 maja 2008

Mamy już gotową instalację elektryczną!

Trwało to zaledwie kilka dni - i proszę! Instalacja elektryczna gotowa.
Żeby nie zanudzać, prezentujemy zdjęcia tylko z jednego pomieszczenia - sypialni. Niemniej, można na nich zaobserwować wszystkie istotne elementy, takie jak:
  • prowadzenie przewodów elektrycznych
  • prowadzenie przewodów EIB
  • instalacje głośnikowe pod nagłośnienie
  • peszle pod okablowanie Ethernet i TV

Instalacje elektryczne - na przykładzie sypialni

W naszej instalacji przyjęliśmy rozwiązanie, w którym cała inteligencja systemu EIB zgromadzona jest w jednym centralnym miejscu (nazwijmy je dla uproszczenia "szafą"). Tam zostanie zgromadzona cała energetyczna część łącznie z zabezpieczeniami oraz elementy systemu EIB.
Tak więc zamiast instalować pojedyncze aktory w miejscach, które są sterowane (np. przy roletach), zastosujemy pojedyncze urządzenia z wielokrotnymi wyjściami i umieścimy je we wspomnianej szafie. Jeśli chodzi o koszt urządzeń EIB - takie podejście jest zdecydowanie tańsze, niemniej wymaga prowadzenia znacznej ilości przewodów elektrycznych (stąd te szerokie wiązki przewodów widoczne na zdjęciach).
Oczywiście magiczny zielony przewód jest prowadzony do wszystkich istotnych miejsc w całym budynku. Oczywiście najbardziej oczywistym jest prowadzenie przewodów do przyszłych przycisków sterujących, ale również do wszelkiego rodzaju czujników i do miejsc, które mogą okazać się istotne ... w przyszłości.

poniedziałek, 14 kwietnia 2008

Plan instalacji EIB - gotowy!

Jeśli ktoś ma ochotę prześledzić bieg przewodów i wszelkiej maści okablowania, zapraszamy tutaj: projekt_instalacji_EIB_20080118.pdf
Dokładnie według tego planu już za kilka dni rozpoczynamy montaż (?) instalacji elektrycznej.

środa, 9 kwietnia 2008

Mamy nowe domeny!

Aby nasi czytelnicy jeszcze łatwiej mogli trafiać do naszego "dziennika EIB", zakupilimy dwie domeny:
mojinteligentnydom.pl
oraz
domeib.pl

Natomiast aby łatwiej trafiać na Forum EIB/KNX zasponsorowalimy domenę:
forumeibknx.pl

czwartek, 14 lutego 2008

Instalacja EIB - przemyślenia

Niniejszy wpis jest rozwinięciem przemyśleń z listopada 2007 (tutaj)

PLAN

Ponieważ nasz dom budowany jest na osiedlu wg standardowego projektu developera, zdecydowaliśmy się na drobną modyfikację projektu instalacji elektrycznej.

Po pierwsze: poprowadziliśmy do wszystkich możliwych punktów kabel EIB. I tu cenna sugestia jednego z forumowiczów: "jeśli kiedykolwiek choć przez sekundę pojawi się w Tobie myśl, aby gdzieś poprowadzić kabel EIB - zrób to. Nie będziesz potem żałował"
Warto wspomnieć, że przy cenie ok. 2zł za mb dołożenie dodatkowych kilku metrów przewodu EIB nie stanowi poważnej pozycji kosztowej. Natomiast późniejsze kucie i "bruzdowanie" - tak.
Po drugie: w naszym rozwiązaniu aktory (elementy wykonawcze) zostaną umieszczone centralnie w jednej szafie, natomiast do każdego ze sterowanych punktów (oświetlenie, rolety, gniazdka, itp.) zostanie poprowadzony indywidualny przewód energetyczny. Zwiększa to co prawda znacznie ilość prowadzonych przewodów (w naszym wypadku dwukrotnie: z 1,5km instalacji standardowej do 3km instalacji EIB), ale tańszy jest zakup aktorów wielokanałowych. Oczywiście w przypadku "pomyłek" - zawsze istnieje możliwość zainstalowania indywidualnych aktorów bezpośrednio w puszkach.
Po trzecie: głębsze puszki instalacyjne! Dodatkowy koszt: 0,01% a o ile łatwiej jest cokolwiek potem zainstalować.

PROJEKT
Projekt naszej instalacji, ze względu na jej złożoność i wysoki koszt realizowany będzie etapami. Etapy te są jeszcze dodatkowo podzielone na fazy - miniprojekty. Oto one:
   I faza – alarm
   II faza – sterowanie oświetleniem
   III faza – sterowanie ogrzewaniem
   IV faza – sterowanie roletami, czujnik natężenia oświetlenia
   V faza – dostęp zdalny + panele dotykowe w salonie hallu na dole i sypialni na górze HomeServer
   VI faza – ogród i stacja pogodowa
   VII faza – multiroom, kino domowe

W pierwszym etapie projektu (czyli przed wprowadzeniem się do domu) wykonana zostanie faza I do III. Pozostałe fazy będą wykonywane w miarę sił, środków i akceptacji małżonki. :)


FUNKCJE EIB
Jak widać z rozpisania na etapy/fazy, nasza instalacja EIB będzie odpowiedzialna za następujące zadania:
- - integracja z systemem alarmowym!
- - sterowanie ogrzewaniem
- - sterowanie roletami
- - sterowanie oświetleniem
- - sterowanie sprzętem AV (multiroom)
- - sterowanie nawadnianiem ogrodu

wtorek, 22 stycznia 2008

Startujemy z grupą dyskusyjną!

Zainteresowanie blogiem eib.zrodlana.com przeszło moje najśmielsze ocekiwania. Wychodząc naprzeciw wszystkim miłośnikom inteligentnych domów storzyliśmy grupę dyskusyjną. Na razie dostępna jest pod adresem http://groups.google.com/group/eibknx, ale już szukamy fajnej domeny.
Zapraszamy do aktywnego współtworzenia. Pro publico bono!

poniedziałek, 21 stycznia 2008

Pierwsze Koty za Płoty

No i pierwsza integracja EIB z systemem alarmowym zakończona. Do systemu Alarmowego Prosys 128, dołożono moduł komunikacyjny. Od strony EIB skończyło sie na module firmy ABB (model ....) o "długosci" 7 cm. Koszt z montażem 1,750.00PLN brutto. Efekt zgodny z założeniem - żarówki są załączane przez czujniki ruchu przy wyłączonym alarmie. Musze przyznać, że rozwiązanie całkiem niezłe, biorąc po uwagę fakt, że zamiast kontaktów mam puszki z zielonymi kabelkami w środku.

niedziela, 20 stycznia 2008

Kolejne (ciekawe) ustalenia i przemyślenia

Ostatnie kilka dni było naprawdę intensywnych: pierwszy wstępny projekt naszego Pana instalatora, rozmowy z Buderusem (piece c.o.), dyskusje z Krzysztofem H., propagowanie idei EIB wśród znajomych, wizyta u Pani Architekt i na deser: jeszcze bardziej szczegółowe przemyślenia dotyczące funkcjonalności.
  1. Bingo! Będziemy sterować piecem c.o.! Trafiliśmy na bardzo dobry kontakt w firmie Buderus (http://www.buderus.pl/). Okazuje się, że automatyka w Buderusie jest bardzo modułowa. Na początek wystarczy kupić sterownik Logamatic 4211, który sam w sobie jest bardzo dobrą tablicą sterującą z regulacją pogodową (plus niewysoka cena ca. 4500,- zł), a po pewnym czasie można do niego dołożyć łącze EIB FM446 (cena tylko 1295,- zł brutto!!!).
  2. jeśli ktoś przeżył zalanie domu (czy to z własnego sprawstwa, czy też dzięki uprzejmości sąsiadów z góry) z pewnością doceni czujnik wody w łazience, w kuchni i w garażu. Idea jest prosta: po stwierdzeniu obecności wody odcinany jest główny zawór (u nas będą pompy, więc je po prostu wyłączymy). Dodatkowo, jeżeli system alarmowy będzie uzbrojony ("nikogo nie ma w domu") do firmy monitorującej, sąsiadów i do nas samych zostanie wysłane powiadomienie SMS-em.
  3. pojawił się na horyzoncie bardzo ciekawy system alarmowy firmy Paradox (dystrybucja ICS Polska). System, jak system, ale wersja EVO ma bardzo ładną klawiaturę... Dodatkowo w ofercie ICS znajdują się również bariery podczerwieni.
    Zdjęcie klawiatury DNE-K07 "Grafica" systemu alarmowego EVO firmy Paradox pochodzi ze stron www firmy ICS Polska.

  4. Krzysztof H. wspominał o izraelskim rozwiązaniu z certyfikatem bezpieczeństwa. Do rozpoznania.
  5. Na spotkaniu z Panią Architekt głównie omawialiśmy aranżację kuchni. Wbrew pozorom, ma to ogromne przełożenie na instalację elektryczną, ponieważ już na tym etapie należy przewidzieć ilość gniazd oraz ich rozmieszczenie, a także wszystkie punkty świetlne i sposób ich sterowania (np. ściemnianie?). Jeśli ktoś planuje w kuchni domofon - a jest to praktyczne rozwiązanie - powinien przewidzieć to już na tym etapie.
  6. A propos "domofon". Wybór prawdopodobnie padnie na wideodomofon Legranda. Nie będzie on niestety domofonem na magistrali EIB, ale niektóre funkcje (rygiel zamka, sterowanie bramą, czujnik otwarcia drzwi) spróbujemy oczywiście zintegrować poprzez dodatkowe we/wy. Bardzo liczymy też na to, że sygnał wideo uda się wprowadzić do instalacji TV/Sat.
  7. A propos "sat". Rekorder n-tv potrzebuje dwóch konwerterów na talerzu satelitarnym lub twina - trzeba przewidzieć dwa koncentryki. Podobno "n" przymierza się też do usługi Multiroom, która daje możliwość oglądania n-tv w dwu pokojach. Niestety - potrzebne będą dwa dekodery, oby nie dwa abonamenty...
    Ciekawostka: n-kę można podłączyć do domowej sieci (via port Ethernet). Na razie usługi są dość skromne (Onet Foto), ale zapewne w przyszłości się to zmieni. No cóż, planowałem 4 skrętki w miejscu, w którym będzie stał telewizor i widzę, że to wszystko mało... :)

środa, 16 stycznia 2008

Propagowanie idei inteligentnego domu

Dziś w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł na temat inteligentnych budynków. Pełny tekst i zdjęcia można znaleźć tutaj. Sam tekst - napisany przez (sic!) kobietę - żywcem przypomina reklamówkę "Kliniki Dźwięku" zmiksowaną z reklamówką "1st smart home", ale miałem przez chwilę nadzieję, że spełni jakąś pozytywną rolę edukacyjną.

Do czasu gdy nie przeczytałem postów na forum pod tym artykułem :)))

środa, 9 stycznia 2008

Co to znaczy Quality of Service (wju = właściwa jakość usług)

Drogi Czytelniku!


porównaj dwa poniższe zdjęcia i wskaż 10 różniących je szczegółów. Odpowiedzi prosimy nie nadsyłać. Nagrodą w tym konkursie jest widok Waszej własnej tablicy rozdzielczej możliwie jak najbardziej zbliżony do no... no wiadomo jakiej :)




Zdjęcie po prawej dzięki uprzejmości Pan Grzegorza - wykonawcy instalacji elektrycznej na osiedlu Źródlana Park.

wtorek, 1 stycznia 2008

Okablowanie

Jak tak dalej pójdzie, to niniejszy blog stanie się stroną reklamową, ale niech tam... Sam wiem najlepiej ile trzeba się naszukać dobrych sklepów z przyzwoitymi cenami...
Na eBay, na aukcji firmy INFO-NET Komputery znalazłem kabel EIB w dość przyzwoitej cenie 209,- zł za 100m. Wg Pana Grzegorza - kupuje u nich dobrej jakości kabel tv sat cctv i skrętkę komputerową w rozsądnej cenie (UTP kat 6: 178,- zł za 100m). Ciekaw jestem czy posiadają ceryfikat na EIB.

Zdjęcie pochodzi z aukcji eBay organizowanej przez firmę INFO-NET Komputery. Produkt dostępny również w sklepie internetowym, tutaj.