poniedziałek, 21 lipca 2014

Porównanie aplikacji do monitorowania spalanych i przyjmowanych kalorii, czyli jak przytyć 6kg w trzy tygodnie i stracić 3kg w 6 tygodni?

Odpowiedź na pierwszą część pytania zawartego w tytule jest bardzo prosta: wystarczy jeść niezdrowe rzeczy, pić niezdrowy alkohol i prowadzić nieaktywny tryb życia. Piwo, karkóweczki z grilla i mecze MŚ spędzane przed telewizorem to dobry model. +6kg nie jest może osiągnięciem epokowym, ale z pewnością wymaga od nas nieco zaangażowania. Nie bez przyjemności zresztą.


Niestety. Pozbycie się choćby połowy z tych 6kg wymaga od nas żelaznej dyscypliny, morderczych ćwiczeń i właściwie samych wyrzeczeń. Jedyna przyjemna rzecz, która wymaga wysiłku i spala kalorie - seks - nie jest wystarczająca do osiągnięcia celu. Aby zapewnić ujemny bilans energetyczny musielibyśmy "ćwiczyć" 16 godzin na dobę. Nie sami!...

To nie jest sprawiedliwe...

Jak zatem inteligentnie schudnąć?

Dzisiaj będzie trochę na inny temat, ale mam nadzieję równie interesujący. W jaki sposób aplikacje mobilne lub strony internetowe mogą pomóc przy odchudzaniu? Jak powinna wyglądać taka aplikacja / aplikacje? Naukowcy twierdzą, że prowadzenie dziennika przyjmowanych i spalanych kalorii pozwala na dwukrotnie szybsze osiągnięcie celu! A więc do dzieła.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Porównanie technologii i standardów w automatyce budynkowej

Od pewnego już czasu chodziło nam po głowie przygotowanie pewnego rodzaju podsumowania technologii i standardów stosowanych w fizycznej warstwie komunikacji automatyki budynkowej. Jeśli instalacja powstaje wraz z budowanym domem - wówczas sprawa jest prosta: kładziemy dodatkowe przewody. Jest to rozwiązanie najbardziej odporne na wszelkiego rodzaju zakłócenia, zapewnia również zasilanie podłączonym do magistrali aktorom i sensorom. Tak jest przynajmniej w przypadku EIB/KNX i kilku podobnych rozwiązań.
Sprawy się nieco komplikują, gdy mamy do czynienia już z gotowym domem / mieszkaniem, do którego chcielibyśmy dodać "inteligencję". Prucie ścian z reguły nie wchodzi w grę, pozostaje albo nienajszczęśliwszy KNX-PL (dane przesyłane kablami energetycznymi) lub transmisja bezprzewodowa.
Opisywaliśmy już trochę standardy transmisji bezprzewodowej, choćby Z-wave w tym poście. Brakowało nam jednak rzetelnego porównania wszystkich technicznych aspektów tych technologii.

   

I takie właśnie porównanie postanowiliśmy zrobić samodzielnie (choć trochę bazujemy na zagranicznych serwisach). Zestawienie nie ma na celu faworyzowania żadnego z rozwiązań i jest na tyle obiektywne, na ile tylko daliśmy radę :)

Wyjaśnijmy kilka pojęć

Zanim jednak przejdziemy do meritum, kilka słów wstępu i wyjaśnienie pewnych pojęć używanych w zestawieniu.

"Otwarte standardy"
Dokonaliśmy tu pewnego uproszczenia, jako że nawet w tzw. ustandaryzowanych technologiach nie zawsze jest możliwe znalezienie niezależnych dostawców dla różnych komponentów danego rozwiązania.
I tak przykładowo:
  • Z-Wave ma tylko jednego dostawcę układów radiowych nadawczo-odbiorczych.
  • To samo odnosi się do EnOcean.
  • Istnieje tylko jeden program do instalacji i konfigurowania EIB/KNX - Engineering Tool Suite (ETS).

poniedziałek, 7 lipca 2014

Doświadczenia Czytelników

Napisał do nas nasz zaprzyjaźniony Czytelnik. Poniżej w całości przytaczamy Jego e-mail, który jest o tyle cenny, że stanowi doświadczenia nie firmy instalacyjnej, ale zwykłego użytkownika systemu.

Panie Macieju,
wpisałem dzisiaj na Pańskim blogu komentarz i z tego co widzę został on zinterpretowany jako reklama :)
Zawsze jeżeli coś opisuję staram się robić to obiektywnie , tym bardziej że chodzi o branże w której jestem tylko i wyłącznie klientem i nie mam żadnego interesu żeby kogoś gloryfikować :)

Moje doświadczenia z firmami to :

Intelihouse - dystrybutor Jung -a . Firma dzięki której zrealizowałem dom w knx , obsługa fajna , reklamacje robione kiedyś szybciej ostatnio troszkę wolniej ale do przyjęcia .
Bodajże Tema
dystrybutor Gira
- zadałem kilka pytań na temat Homeserwera mailowo - 0 ( słownie : zero ) odpowiedzi .
ABB - kontakt telefoniczny , przemiła i błyskawiczna odpowiedź .
Intelektronik - tak jak opisałem w moim poście.
Hager - pomimo że mam np. urządzenia z Hagera ( np. rewelacyjna stacja pogodowa ) to nigdy z nimi nie miałem kontaktu .

Zakupy w Polsce robiłem tylko w Intelihousie i Intelektroniku .

Pozdrawiam R.T.
(imię i nazwisko znane Redakcji)

sobota, 5 lipca 2014

Hakerzy + Inteligentny Dom = koszmar

W zeszłym tygodniu o mały włos nie zgubiła nas nadmierna skromność. Przyjęliśmy dość powszechne - jak mniemam - założenie: "a kto by tam chciał nas atakować i po co?". Jak praktyka pokazuje: jest to założenie z gruntu niewłaściwe.

Pracowałem na serwerze poprzez Remote Desktop, gdy nagle ktoś nieautoryzowany przejął kontrolę nad myszką i klawiaturą. Osoba (?), która wykorzystała lukę zabezpieczeń próbowała z poziomu terminala dodać nowego użytkownika, 'postgres' o ile zdążyłem się zorientować. Na szczęście (!) wykonanie operacji wymagających uprawnień Super Usera (administratora) wymusza podanie dodatkowego hasła. Uff! To nas uratowało!

Szybko zamknąłem dostęp do portów z zewnątrz, zajrzałem do pliku /var/log/auth.log
i wtedy włosy autentycznie zjeżyły mi się na głowie: od dłuższego czasu z różnych adresów próbowano się (nieskutecznie) zalogować na nasz serwer! Prób tych było dzienne kilkaset - kilka tysięcy w okresie ostatnich tygodni!

Sprawdziliśmy numery IP, z których te próby podejmowano. Ślady prowadzą do Chin - mekki współczesnych hakerów, ale domyślam się, że cyberprzestępcy potrafią skutecznie mylić trop, więc to tylko hipoteza...